Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Super League: Ηρακλής - Παναθηναϊκός 1 - 1, τελικό σκορ

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Ηρακλή και του Παναθηναϊκού στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League.
"Είμαι ευχαριστημένος απ' το βαθμό της ισοπαλίας", δήλωσε ο Σάββας Παντελίδης στην κάμερα της NOVA.

"Το παιχνίδι λόγω των καιρικών συνθηκών δεν θα μπορούσε να είναι καλό. Όμως, όταν κάνεις τόσες πολλές ευκαιρίες και δεν βάζεις γκολ, ενώ ο αντίπαλος με μία φάση βάζει γκολ, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου. Ήταν κατόρθωμα που δεν πήραμε τη νίκη", δήλωσε ο Μαρίνος Ουζουνίδης στην κάμερα της NOVA.

94'
Τέλος του αγώνα. Ο Ηρακλής, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε σε 1-1 και πήρε ένα σημαντικό βαθμό απέναντι στον Παναθηναϊκό.

94'
Κίτρινη κάρτα στον Αργυρόπουλο για καθυστερήσεις.

93'
Σουτ του Λεοζίνιο, μπλόκαρε σταθερά ο Ο. Βλαχοδήμος.
Ο Αργεντινός αισθάνεται ενοχλήσεις στον προσαγωγό.

91'
Νέα διακοπή λόγω τραυματισμού του Περόνε.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

90'
Ο Τζανετόπουλος διώχνει σε κόρνερ την επικίνδυνη σέντρα του Βιγιαφάνιες.

Ο Ηρακλής πιέζει στα τελευταία λεπτά, κυνηγώντας την μεγάλη ανατροπή.
Ο Λεοζίνιο επρόκειτο να περάσει αρχικά εκτός αγωνιστικού χώρου, όμως ο τραυματισμός του Σαραμαντά άλλαξε τα πλάνα του Σάββα Παντελίδη.

86'
Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Αγγελόπουλος στη θέση του τραυματία Σαραμαντά.
Δεν μπορεί να συνεχίσει ο μπακ του Ηρακλή.

84'
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Σαραμαντά.

Κόρνερ: 5-4

82'
Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Κουρμπέλης έκανε τη σέντρα, ο Τζανετόπουλος γλίστρησε, η μπάλα κατέληξε στον αμαρκάριστο Μπεργκ, αλλά η κεφαλιά του Σουηδού πέρασε άουτ.

Τελευταίες προσπάθειες των δύο ομάδων να φτάσουν στο γκολ της νίκης.

79'
Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα για "θέατρο" μέσα στην περιοχή.

Κατοχή: 42% - 58%
Τελικές: 9(1) - 9(4)

76'
Ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ο Γροντής έκανε το γυριστό, η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στον Δώνη, ο οποίος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ο. Βλαχοδήμος μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

75'
Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη.

Ο Γκιγέρμο Μολίνς πηγαίνει στο πλευρό του Μάρκους Μπεργκ. Παραμένει το 4-4-2.

74'
Τελευταία αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μολίνς στη θέση του Λουντ.

74'
Κίτρινη κάρτα στον Στάμου.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο "Γηραιός" φτάνει στην ισοφάριση.
72'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Ηρακλή (αυτ. Τελάντερ)!

O Παναθηναϊκός διαχειρίζεται το υπέρ του προβάδισμα και ψάχνει ένα δεύτερο γκολ για να "κλειδώσει" τη νίκη.
68'
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Χουλτ. Ο Σουηδός ταλαιπωρείται από κράμπες.

Οφσάιντ: 4-4

Δεύτερο λάθος απ' τον πρώτο βοηθό, ύστερα απ' τη φάση του πρώτου μέρους με πρωταγωνιστή τον Λεοζίνιο.

66'
Ο Λουντ βρήκε με ωραία κάθετη τον Μπουμάλ, αλλά ο Γρεβένης τον υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

65'
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Λέτο εκτός, ο Μπουμάλ εντός.
Ο Ηρακλής έχει ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να αφήνει αρκετούς κενούς χώρους, τους οποίους προσπαθούν να εκμεταλλευτούν οι "πράσινοι".

62'
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Τελάντερ στη θέση του τραυματία Κουτρουμπή.
Ο Κουτρουμπής ζήτησε αλλαγή.

61'
Σουτ του Βιγιαφάνιες απ' το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ.

60'
Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Γροντής στη θέση του Μοντέιρο.

60'
Τρομερή φάση για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπεργκ συνεργάστηκε με τον Εμποκού, ο οποίος προσπάθησε να κοντρολάρει με το τακουνάκι, όμως η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και κατέληξε ελάχιστα πάνω απ' την εστία του Χουάντερσον!

58'
Ο Ζέκα έβγαλε βαθιά μπαλιά στον Μπεργκ, ο οποίος πρόλαβε τον Τζανετόπουλο, έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Χουάντερσον μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

56'
Μακρινό σουτ του Χουλτ, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Στάμου και κατέληξε κόρνερ.

55'
Κίτρινη κάρτα στον Κούρο.

54'
Ο Κουρός μπήκε επικίνδυνα μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το κοντρόλ, αλλά ο Κουρμπέλης πρόλαβε κι απομάκρυνε σε κόρνερ.
Ο Ηρακλής έχει την κατοχή σ' αυτά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά δίχως να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά απ' τα καρέ του Ο. Βλαχοδήμου.

50'
Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Υπέροχη κάθετη του Λέτο στον Μπεργκ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ απ' το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Χουάντερσον αρνήθηκε το γκολ με όμορφη απόκρουση!

Ο Δημήτρης Γροντής ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Μοντέιρο αισθάνεται ενοχλήσεις στον προσαγωγό και ζήτησε αλλαγή.

48'
Σέντρα-σουτ του Λεοζίνιο, μπλόκαρε εύκολα ο Ο. Βλαχοδήμος.
Ο Σάββας Παντελίδης θέλει να δώσει επιθετική ώθηση στην ομάδα του, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο έναν ποδοσφαιριστή που μπορεί να βοηθήσει και στον τομέα της ανάπτυξης.
Ο Στάμου μεταφέρεται στο κέντρο της άμυνας, στο πλευρό του Τζανετόπουλου, με τον Ιντζόγλου να αγωνίζεται στη μεσαία γραμμή.

46'
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

46'
Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Ιντζόγλου στη θέση του Ρούσσου.

Οι παίκτες των δύο ομάδων επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο.
45 +4'
Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες για διαμαρτυρία.

45 +4'
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0 του Ηρακλή.
45 +3'
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο, η μπάλα ψηλά άουτ.

Ο Μάρκους Μπεργκ έφτασε τα 24 γκολ στη σεζόν, το οποίο αποτελεί ρεκόρ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Το "τριφύλλι" παίζει κατά σειρά με Ολυμπιακό, ΑΕΚ, Πανιώνιο και ΠΑΟΚ.

Αυτή ήταν η τέταρτη κίτρινη κάρτα για τον Σουηδό που θα χάσει ένα απ' τα επόμενα τέσσερα παιχνίδια του Παναθηναϊκού.

42'
Κίτρινη κάρτα στον Μπεργκ για φάουλ στον Δώνη.
41'
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο, η μπάλα μακριά απ' την εστία του Ο. Βλαχοδήμου.

Κόρνερ: 3-2

40'
Ο Αργυρόπουλος κερδίζει το κόρνερ.

Ο Σουηδός στράικερ βρίσκεται στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ.
Γκολ Νο.17 στο φετινό πρωτάθλημα για τον Μάρκους Μπεργκ.

37'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό (Μπεργκ)!
Ο Σουηδός ανέλαβε την εκτέλεση κι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Χουάντερσον για το 1-0!
37'
Κίτρινη κάρτα στον Ρούσσο.
36'
ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Παναθηναϊκό!

Άφαντος, μέχρι στιγμής, κι ο Λούκας Βιγιαφάνιες.

Οφσάιντ: 3-0

Κατοχή:
0-15: 47% - 53%
16-30: 20% - 80%

33'
Ο Λεοζίνιο έκανε τη σέντρα, ο Περόνε πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τελικές: 3(0) - 3(1)

30'
Άστοχο σουτ του Λεοζίνιο.

Ο Παναθηναϊκός φτάνει έξω απ' την περιοχή του Ηρακλή, αλλά δυσκολεύεται να βρει κενούς χώρους, με αποτέλεσμα οι σέντρες να καταλήγουν στην αγκαλιά του Χουάντερσον.
Ο μπακ του Ηρακλή δέχθηκε την μπάλα στο στήθος, ύστερα από σουτ του Λουντ.

26'
Νέα διακοπή λόγω τραυματισμού του Αργυρόπουλου.

Κατοχή: 41% - 59%

Προς το παρόν, ο Μάρκους Μπεργκ δεν έχει καταφέρει να κάνει αισθητή την παρουσία του.
21'
Ο Λεοζίνιο βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, ύστερα από όμορφη πάσα του Περόνε, αλλά ο Αλέξανδρος Γρέβενης τον υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

20'
Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Εμποκού έδωσε πλάγια στον Χουλτ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Χουάντερσον έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ!

Ο Ιντζόγλου προθερμαίνεται σε περίπτωση που ο Στάμου δεν μπορέσει να συνεχίσει στον αγώνα.

16'
Ο Κουλιμπαλί έστρωσε στον Λέτο, αλλά το σουτ του Αργεντινού, λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, πέρασε άουτ.
Αρκετές διακοπές σ' αυτά τα πρώτα 15 λεπτά του ματς.

Ο Στάμου περνάει για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ο Κουτρουμπής επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο.
Ο αμυντικός του Ηρακλή συγκρούστηκε στον αέρα με τον Εμποκού.

13'
Νέα διακοπή λόγω τραυματισμού του Στάμου.

12'
Νέο κόρνερ για τον Ηρακλή σε απομάκρυνση του Κουλιμπαλί, ύστερα από σέντρα του Αργυρόπουλου.

Ο Παναθηναϊκός επιτίθεται κυρίως απ' τα αριστερά με τους δραστήριους Εμποκού και Χουλτ.

10'
Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Μοντέιρο, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε ψηλά άουτ.

10'
Ο Ζέκα παραχώρησε κόρνερ, ύστερα από επικίνδυνη σέντρα του Μοντέιρο.

Το ιατρικό επιτελείο του Παναθηναϊκού κάνει ράμματα στον Κουτρουμπή.

Περνάει για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου ο αμυντικός του Παναθηναϊκού.

Ο Κουτρουμπής έχει ματώσει λίγο πάνω απ' το δεξί φρύδι, ενώ ο Λεοζίνιο δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.

Εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο τα ιατρικά επιτελεία των δύο ομάδων και τους προσφέρουν τις πρώτες βοήθειες.

Οι δύο ποδοσφαιριστές συγκρούστηκαν στον αέρα κεφάλι με κεφάλι.

6'
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού των Λεοζίνιο και Κουτρουμπή.

Πάνω-κάτω η μπάλα σ' αυτά τα πρώτα λεπτά. Καλός ο ρυθμός του παιχνιδιού.
Πίεση ψηλά απ' τους παίκτες του Παναθηναϊκού που δυσκολεύουν την ανάπτυξη του Ηρακλή.

Ο δυνατός αέρα στη Θεσσαλονική είναι πιθανό να παίξει ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

3'
Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Κούρου, μπλό
1'
Έναρξη του αγώνα.
Οι καθιερωμένες χειραψίες λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.

Οι παίκτες των δύο ομάδων εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στη φυσούνα.

Λιγοστός κόσμος στις εξέδρες του Καυτανζογλείου.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος του Συνδέσμου Αθηνών.
Βοηθοί: Αλέξανδρος Γρέβενης (Χαλκιδικής), Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας)
4ος: Ανανίας Φωτιάδης (Σερρών)
Η παράδοση με γηπεδούχο τον Ηρακλή, είναι συντριπτικά υπέρ του Παναθηναϊκού. Σε 52 αγώνες πρωταθλήματος, οι "πράσινοι" μετρούν 21 νίκες, 14 ήττες, ενώ 17 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει με 2-0 του Ηρακλή χάρη στα γκολ του Σεμπάστιαν Λέτο και του Πολ Ζοζέ Εμποκού.

Ο Ηρακλής βρίσκεται στην 15η θέση με 15 βαθμούς, ύστερα από 23 αγωνιστικές, ενώ ο Παναθηναϊκός είναι 4ος με 41.

Παράλληλα, εκτός της τελικής 18άδας έμειναν ο Βίκτωρ Κλωναρίδης που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί, καθώς κι ο νεαρός Τάσος Χατζηγιοβάνης.

Στον αντίποδα, εκτός αποστολής για τον Παναθηναϊκό βρίσκονται οι Στέφανος Ευαγγέλου (ίωση) και Παναγιώτης Βλαχοδήμος.

Ο Σάββας Παντελίδης δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του Νίκου Ζιαμπάρη, ο οποίος έχει πρόβλημα στους κοιλιακούς.

Αυτή είναι η 180ή εμφάνιση του Έλληνα -πλέον- Κάρλος Ζέκα με τη φανέλα του Παναθηναϊκού σε αγώνα πρωταθλήματος. Ο 27χρονος χαφ βρίσκεται στην 32η θέση του πίνακα και χρειάζεται άλλες πέντε συμμετοχές για να μπει στην πρώτη 30άδα όλων των εποχών του Παναθηναϊκού.

Αναπληρωματικοί για το "τριφύλλι": Στιλ, Μαρινάκης, Τελάντερ, Μέστο, Ρέις, Μπουμάλ, Μολίνς.

Στον πάγκο για τον "Γηραιό": Γιαννίκογλου, Καραγκούνης, Αγγελόπουλος, Ιντζόγλου, Γροντής, Πασάς, Μπαστακός.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Αργυρόπουλος, Στάμου, Ρούσσος, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Κούρος, Δώνης, Μοντέιρο, Λεοζίνιο, Περόνε.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Κουρμπέλης, Χουλτ, Ζέκα, Λουντ, Βιφιαφάνιες, Εμποκού, Λέτο, Μπεργκ.

Ο Ηρακλής θέλει τη νίκη για να παραμείνει ζωντανός στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, ενώ ο Παναθηναϊκός θέλει το "τρίποντο" για να αυξήσει τη διαφορά απ' τις υπόλοιπες ομάδες που μάχονται για είσοδο στα πλέι οφ.

Κρίσιμη αναμέτρηση για τις δύο ομάδες, οι οποίες έχουν διαφορετικούς στόχους την εφετινή σεζόν.